Inzertné a pracovné portály sú miesta na internete, kde zamestnávatelia najčastejšie inzerujú voľné pracovné miesta vo svojej firme. Ktoré z nich sú najlepšie a ako ich potenciál využijete naplno sa dozviete v tomto článku.
Pracovné portály
Tieto portály sú jednoznačne najlepším zdrojom pracovných inzerátov.
Na Slovensku existujú dva, ktoré nemôžete a nemali by ste prehliadnuť. Je to:
- Profesia.sk
- Kariera.sk (presmeruje vás na stránku kariera.zoznam.sk)
U obidvoch portálov firmy platia za zverejňovanie svojich inzerátov, preto sa dá očakávať, že sa nebude jednať o ponuky na nejakú pochybnú prácu.
Veľa zamestnávateľov využíva pri obsadzovaní voľných miest úrady práce.
Ponuky inzerované cez úrady práce sú zverejňované na stránke Internetového sprievodcu trhom práce (ISTP): www.istp.sk
Medzi ďalšie pracovné portály, ktoré ešte stoja za zmienku patria:
Všeobecné:
- www.projobs.sk
- www.tujepraca.sk
- www.ponuky.sk
- www.job.sk
- www.mojapraca.sk
- www.praca-kariera.sk
- www.monster.sk
- www.jobagent.sk
- www.topjobs.sk
- www.projobs.sk
Špecializované:
- www.itkariera.com – ponuka zamestnania v oblasti informačných technológií
- www.brigada.sk – ponuky brigády
Agregátory
Agregátory sú weby, ktoré sledujú nové príspevky, ktoré pribúdajú na iných weboch a tie potom v upravenej forme zobrazujú na svojich stránkach.
Na jednom mieste vám tak ponúknu inzeráty z viacerých pracovných portálov (napríklad z Profesie, Kariéry a ďalších.
Na slovenskom internete nájdete tieto:
- www.jooble.sk
- www.jobkralle.sk
- www.careerjet.sk
- sk.jobrapido.com
- www.brigady.sk
Práca cez inzertné portály
Veľké inzertné portály s bezplatnou inzerciou navštevujú denne tisíce ľudí. Zamestnávatelia, ktorí nechcú za zverejňovaniu svojej ponuky platiť ich preto radi využívajú. Pre určité pozície je to veľmi dobrý zdroj pracovných ponúk.
Pretože na nich môže inzerovať zadarmo ktokoľvek, ich nevýhodou je, že na nich nájdete aj neseriózne ponuky a veľa inzerátov od ľudí, ktorí prácu hľadajú.
Keď si chcete skúsiť hľadať zamestnanie alebo brigádu týmto spôsobom, pozrite sa na špecializované sekcie niektorého z najnavštevovanejších inzertných portálov na Slovensku:
- praca.bazos.sk
- praca.bazar.sk
- praca.inzercia.sk
Nehľadajte si prácu, nájde si vás sama
Práca si vás skutočne môže nájsť sama, bez toho, že by ste ju hľadali vy. Vlastne si vás nájde personalista, ktorý vám ju ponúkne.
Ako to funguje? Jednoducho.
Personalisti pracovné portály využívajú nie len na to, aby na nich inzerovali pracovné ponuky pre svojho zamestnávateľa, alebo klienta. Vhodných kandidátov hľadajú aj v databáze životopisov. Ak sa váš životopis nachádza v databáze a je pre personalistu zaujímavý, môže vás priamo kontaktovať s pracovnou ponukou.
Tento spôsob ako sa dostať k novému, lepšiemu zamestnaniu však nie je vhodný pre každú profesiu a pozíciu. Preto sa naň netreba výhradne spoliehať a treba si popri tom prácu aj aktívne hľadať.
Musíte byť na LinkedIn
Sociálne siete nie sú len Facebook, Twitter a im podobné. Patrí medzi ne aj LinkedIn. Na rozdiel od Facebooku a spol. sa jedná o „profesijnú“ sociálnu sieť. Váš profil na tejto sieti odráža vaše vzdelanie, schopnosti a skúsenosti. Okrem toho môžete prezentovať svoje záujmy a vedomosti členstvom v záujmových skupinách, zapájaním sa do diskusie a pomoci iným pri riešení ich problémov. Keďže sa jedná o sociálnu sieť, samozrejmosťou je budovanie kontaktov. Viac ako o kvantitu tu ale ide o kvalitu.
Táto sociálna sieť je u personalistov veľmi obľúbenou a často ju využívajú pri hľadaní vhodných kandidátov na obsadenie voľných miest. Možno práve preto, že prezentácia na LinkedIn lepšie a vernejšie (a možno aj dôveryhodnejšie) ukazuje kvality človeka – odborníka, ako akýkoľvek životopis.
Vytvorte si svoj profil na profesijnej sociálnej sieti LinkedIn a ukážte, čo ste dokázali, čo všetko viete a koho poznáte.
Pár tipov na záver
- Pri vyhľadávaní ponúk si dávajte pozor na filtrovanie inzerátov podľa určitých kritérií. Budete sa síce musieť prebrať menším počtom výsledkov (a budete rýchlejšie hotoví), ale môže vďaka tomu ostať pred vami skrytá zaujímavá ponuka.
- Na Profesii, ale aj na iných portáloch pribúdajú denne nové inzeráty. Aby ste stránky nemuseli každý deň navštevovať a pozerať, či nie je niečo nové, môžete si nechať posielať ponuky podľa vašich kritérií na svoju e-mailovú adresu. Teda nastavíte si tzv. agenta, ktorý bude sledovať nové inzeráty za vás.
- Ako bolo spomenuté vyššie, okrem sledovania inzerátov môžete využiť aj možnosť vloženia svojho životopisu do databázy a nechať tak personalistu nech si vás sám vyberie.
- Zamestnávatelia využívajú na inzerovanie jedného pracovného miesta viacero portálov. Aby ste sa vyhli čítaniu tých istých inzerátov na množstve rôznych weboch, vyberte si 3-4 stránky, ktoré vám najviac vyhovujú a s ostatnými nestrácajte čas.
- Používajte aj iné, účinné spôsoby hľadania zamestnania: osobné kontakty, pracovné agentúry, veľtrhy práce atď.