Brigáda a práca v zahraničí (Rakúsku, Nemecku, atď.)

Kde hľadať seriózne pracovné ponuky na brigádu alebo prácu v krajinách EÚ? Na čo si dať pozor? Toto a mnoho ďalších tipov, ktoré by vám mohli pomôcť, ak vás zaujíma práca v zahraničí nájdete na tejto stránke.

Ako si nájsť zamestnanie, alebo brigádu v krajinách EÚ

Možností, ako si nájsť zamestnanie alebo brigádu v zahraničí máte niekoľko. Vybrať si môžete jeden, alebo viacero z nasledujúcich.

1. Cez úrad práce

Jednou z možností ponúkajú úrady práce. Tie neslúžia len na vyplácanie dávok a kontrolu, či si prácu hľadáte, ale aj na to, aby vám pri jej hľadaní pomohli. So zamestnaním v krajinách EÚ vám pomôžu EURES asistenti alebo poradcovia, ktorí pôsobia na slovenských úradoch práce takmer v každom okresnom meste. Kontakty na nich, ako aj ďalšie informácie nájdete na stránke www.eures.sk.

V cudzej krajine môžete takisto navštíviť miestny úrad práce. Môžete rovno požiadať o pomoc, alebo si len prezrieť databázu pracovný ponúk, ktorú úrady práce v každom štáte vytvárajú a skúsiť si v nej nájsť niečo zaujímavé pre seba.

Na inzeráty môžete okamžite telefonicky reagovať.

2. Cez pracovnú agentúru

Práca v zahraničí cez agentúruĎalšou možnosťou je odpovedať na ponuky pracovných a personálnych agentúr, ktoré ponúkajú voľné pracovné miesta mimo Slovenska. Pri spolupráci s nimi je výhodou, že už dopredu máte všetko zabezpečené a často pomôžu aj s ubytovaním a vybavovaním formalít.

Prehľad pracovných agentúr nájdete tu, na SuperSove pri každom meste. Zoznam slovenských agentúr zameraných na sprostredkovanie práce v zahraničí nájdete na webe www.pracavonku.sk na tejto stránke.

Tak ako na Slovensku, aj v iných krajinách si nechávajú zamestnávatelia hľadať zamestnancov pracovnými agentúrami. Preto nemusíte využívať služby len agentúr na Slovensku, ale môžete si nechať nájsť zamestnanie alebo brigádu aj miestnou agentúrou priamo v krajine, v ktorej chcete žiť a pracovať. Výhodou tejto možnosti je, že na rozdiel od slovenských agentúr si tieto väčšinou od uchádzača za sprostredkovanie zamestnania nepýtajú žiaden poplatok.

Niektoré agentúry sú súčasťou nadnárodnej siete a tak značky, ktoré poznáte zo Slovenska, nájdete aj v Rakúsku, Česku, Anglicku, Nemecku, či inde (Adecco, Manpower, Grafton a ďalšie).

3. Cez internet

Najviac voľných pracovných miest je v súčasnosti inzerovaných prostredníctvom internetu. Na slovenskom internete však nájdete len málo ponúk na prácu za hranicami Slovenska (snáď s výnimkou Česka) a často sa jedná o ponuky pracovných agentúr. Preto musíte využiť miestne internetové zdroje.

Tak ako u nás existuje Profesia.sk, tak existuje v každej krajine portál (alebo portály), na ktorom inzeruje svoje voľné miesta veľké množstvo zamestnávateľov. Zistite si ktoré pracovné portály sú vo vašej cieľovej krajine najpoužívanejšie a tam hľadajte. Využiť môžete aj inzertné portály a agregátory. Informácie ako ich využívať nájdete v tomto článku.

Cez internet sa práca v Rakúsku inzeruje napríklad na portáloch:

ponuky na zamestnanie v Nemecku nájdete zasa na stránkach:

4. Cez príbuzných a kamarátov

V neposlednom rade je tu vaša rodina, priatelia a známi, ktorí vám môžu pomôcť s vašim prvým zamestnaním v cudzej krajine. Keď v zahraničí nepracuje niekto z vašich najbližších, opýtajte sa (cez Facebook, e-mailom alebo telefonicky) svojich bývalých spolužiakov, a kamarátov a určite zistíte, že niektorí v zahraničí sú alebo boli. Možno budú ochotní vám podať pomocnú ruku.

Práca v zahraničí bez znalosti cudzieho jazyka

Chceli by ste pracovať za hranicami Slovenska, ale vaše jazykové schopnosti sa vám zdajú nedostatočné? Nie ste v tom sami. Tento problém trápi veľa Slovákov. Niektorí sa len podceňujú, ale u väčšiny je jazyková úroveň naozaj nízka.

Pravdou je, že je to skutočná bariéra pri hľadaní zamestnania, a väčšina voľných miest, ktoré sú v ponuke pre vás ostane nedostupná. Práca v zahraničí bez znalosti jazyka sa ale nájsť dá.

Otázkou je: Aká?

  • Taká, ktorá si nevyžaduje žiadnu alebo takmer žiadnu komunikáciu. Teda napríklad pomoc počas zberu na farme, umývanie riadu v reštaurácii, atď.
  • Druhou možnosťou je hľadať si zamestnanie ako skupina (už dvaja môžu byť skupina:-)), v ktorej minimálne jeden člen ovláda miestny jazyk na slušnej úrovni. Ten potom komunikuje so šéfom. Takto môžete pracovať aj v kvalifikovaných profesiách, napríklad ako remeselníci (murár, elektrikár, stolár, a pod.). Výhodou je, ak ovládate aspoň frázy a slovíčka, ktoré potrebujete pri základnej komunikácii a výkone práce.

V každom prípade ak máte seriózny záujem pracovať v zahraničí, MUSÍTE na svojich jazykových schopnostiach intenzívne pracovať.

Keď sa chcete zamestnať v nemecky hovoriacej krajine, môžete siahnuť po učebnici:

Ak potrebujete angličtinu, môžete sa začať učiť s knihou:

Práca v zahraničí, samozrejme, predstavuje pre väčšinu z nás predovšetkým príležitosť, ako si zlepšiť svoju finančnú situáciu. Ponúka nám ale aj možnosť rozšíriť si rozhľad. Zlepšené jazykové schopnosti a nadobudnuté skúsenosti zvýšia vašu hodnotu aj na domácom trhu práce a uľahčia vám hľadanie zamestnania po návrate domov (v prípade, že sa budete chcieť vrátiť domov;-)).

Veľa šťastia pri hľadaní práce.